Corona Virüsü Yenen Doktordan Zerdeçal ile ‘C ve D Vitamini Önerisi

zerdecal doktor

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Hakan Terekeci, son zamanlarda salgın haline gelen corona virüse karşı önlem almak ve salgına yakalansak dahi tedavi sürecinin başarılı geçmesi için C ve D vitamini ile zerdeçal tüketiminin önemli olduğunu söyledi.

doktor2

Terekeci, hastalığa yakalanma ve tedavi süreci hakkında AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 Mart tarihinde covid-19 testi alındığını aynı zamanda akciğer tomografisinin de çekildiğini, tomografide belirtilerin görülmesi üzerine test sonucunu beklemeden hastaneye yatırıldığını belirtti.

korona3

Terekeci, Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda yüksek doz C vitamini aldıklarını belirterek, tedavi süreci ile ilgili olarak, “Bir gün sırt bir gün baş ağrısı oluyor. Ancak her zaman olan şey; stres, edişe ve kaygı.” dedi.

c vitamini

Hastanede tedavi gördüğü sürede Sağlık Bakanlığı’nın tedavi protokolü kapsamında olan antigribal ilaç, sıtma tedavisinde kullanılan ilaç ve Japon grip ilacı olarak corona virüs tedavisinde kullanılmak için Türkiye’ye getirilen ilaçtan kullandıklarını söyledi.

Fototerapi uzmanı olan Terekeci, ilaçların yanında ana tedaviye yardımcı olduğunu belirttiği, kekikten elde edilen ve içerisinde sineol ve karvakrol bulunan bir ürünü kullandığını söyledi.

YEMEKLERE MUTLAKA ZERDEÇAL KATILMASI ÖNERİSİ

zerdecal2

Corona virüs testi pozitif çıkanlar için önerilerde bulunan Terekeci,”Özellikle sineol ve karvakrol dediğim kekik esanslı standardize olan ürünler kullanılabilir. Etkin maddesi kurkumin olan zerdeçal kullanılabilir. Özellikle akciğer tutunumunun tedavisinde ve bağışıklık sisteminin dengelenmesinde kullanılabilir. Bir de deve dikeni tohumunun özü var. Onu da özellikle akciğer ve karaciğerdeki zatürre lezyonlarının iyileşmesi tedavisinde kullanılabilir. Zerdeçalı günlük bir tatlı kaşığı yemeklerde kullanabilir. O şekilde acı olduğu düşünülüyorsa eczanelerden zerdeçal ürünü alınabilir.” dedi.

“MUTLAKA C VE D VİTAMİNİ TÜKETİN”

d vitamini

Terekeci, hastalığa yakalanmadan önce C ve D vitamini tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmenin tedavi sürecini olumlu yönde etkilediğini söyledi.Ayrıca ihtiyacımız olan C vitaminini taze meyve ve sebze tüketerek karşılayabileceğimizi, taze ürünlere ulaşılamadığında C vitamini tabletlerinin kullanılabileceğini belirtti.

Tedavi sürecinde önemli olan bir diğer besin maddesinin, bal ve türevleri, apiterapi ürünleri olduğunu belirten Terekeci, çinko alınımının tedavi sürecinde faydalı olduğunu söyledi.

korona2

Doç. Dr. Murat Hakan Terekeci bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğini belirterek, “Bağışıklık sistemi zayıfsa bu hastalık sizi yenebiliyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için çok fazla kontrolsüz ürün kullanıldığında da sıkıntı yaşanabilir, ölümcül bir tabloyla karşılaşılabilir. Çok stres yapıp birçok ürünü bir arada kullanmaya çalışmayalım. Bahsettiğim ürünlerin kullanımı yeterli olacaktır.” dedi.