Menopozun 9 Belirtisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Queensland Üniversitesi bilim insanları menopoz belirtilerinin ortalama 48 yaşlarında başlayabileceğini belirtti. Menopoz kadının bir yıl boyunca regl olmamasıyla başlıyor. Bu süre içerisinde hormonal değişikliklere bağlı olarak rahatsız edici semptomlar yaşanabilir.

Bilge Cafe menopoz döneminde hangi semptomların olduğunu ve bu sürecin nasıl daha kolay geçirilebileceğini sizler için araştırdı. Bu yazının sonunda BONUS bilgi olarak menopoz döneminde yemek yeme düzeninden bahsediyoruz.

Değişken ruh hali

değişken ruh halleri

Pennsylvania üniversitesinden Dr. E. W. Freeman ve çalışma arkadaşları menopoz dönemiyle ilgili 9 yıllık bir çalışma yaptılar. Menopoz döneminde olan kadın katılımcılara yaşadıkları semptomları ve sağlık durumlarındaki değişiklikleri sordular.

Bu araştırmalar sonucunda menepoz döneminde olan kadınlarda bir sebep olmadan bile ani ruh hali deeğişiklikleri olduğunu gözlemlediler. Zamanla ve psikolojik değişikliklerle birlikle hızlı mod değişiklikleri daha az yaşanıyor.

Sıcak basması

sıcak basması

Emory üniversitesi bilim insanları menopoz dönemindeki sıcak basmasını ve terlemeyi araştırdılar. 45 ve 55 yaş arasında olan sağlıklı kadınların katıldığı çalışmada, en başta kadınlar ateşi varmış gibi ve terliyormuş gibi hissetti ve sonra yüz ve boyun bölgesi kızardı daha sonra üşüme hissedildi.

Sonuçlar bu semptomların kadınların % 25.7 gözlemlendiğini gösterdi. Fakat menopozun son dönemlerindeki kadınların % 52.6sı bu semptomları yaşıyor. Bu semptomları daha az rahatsız hale getirebilmek için bazı baharatları, şifalı otları ve alkolü hayatınızdan çıkartmanız gerekebilir. Eğer sigara içiyorsanız sigarayı da bırakmanız gerekir.

Uyumakta zorluk yaşamak

uykusuzluk

Uyku bozuklukları menepoz döneminde ki kadınların en çok şikayet ettiği rahatsızlıktır. Urbana-Champaign teki İlinois üniversitesinin yeni araştırtmasında 45 ve 55 yaşlarındaki kadınlarda uyku problemlerinin menopozun değişik evrelerinde olabildiğini söylüyorlar. Fakat sıcak basmasının ve depresyonun bağlantılı olduğunu da söylüyorlar. Profosör Rebecca Smith diğer problemler çözüldüğünde uyuma düzeninin de normale döneceğini belirtiyor.

Depresyon

depresyon

Virginia üniversitesinden Anita Clayton M. D menopoz döneminin depresyon riskini arttırdığını söylüyor. Ayrıca bu dönemdeki kadınlar için bazı tavsiyeleri de var. Menopoz dönemi hayatta başına gelen çoğu kadının hemen hemen aynı semptomları yaşadığı normal bir deneyim. Fakat bazı kadınlar hem fiziksel olarak hemde psikolojik rahatsızlıklara daha açık ve yatkın olabiliyorlar. Depresyona girmek büyük bir risk.

Eğer kadınlar zamanında gider ve depresyon için test yaptırırlarsa, etkilerin azalmasını hatta semptomların geçmesini sağlayabilirler.

Hafıza problemleri

hafıza sorunu yaşayan kadın

Chicagodaki  Northwestern üniversitesi ve Urbana-Champaign deki İlinois üniversitesindeki çalışmalar menopoz dönemindeki kadınların hafıza problemleri olabileceğini gösterdi. 44 ve 62 yaşları arasında 68 kadından en az 35 i sıcak basması, ani mod değişiklikleri ve hafıza problemleri olduğunu belirttiler.

Daha sık bir şekilde sıcak basması yaşayan insanların test sonuçları o kadar sık sıcak basması yaşamayan insanlara göre daha kötü ve daha sık sıcak basması yaşayan kadınlarda hafıza problemleri daha uzun süre görülüyor. Ayrıca daha negatif düşünceli olan kadınların test sonuçları ateş basması olanlardan daha kötü olarak görüldü.

Damar problemleri

kalp damar sistemi

Colorado üniversitesi bilim insanları menopoz dönemiyle damar rahatsızlıkları arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. Menepoz dönemindeki kadınların damar hastalıklarına yakalanmaları daha büyük olasılık diyor yazar Kerry Hildreth, MD . Bu dönemde karaciğerin kalitesi kötü etkileniyor. Bu dönemde kalp ve damar sağlığınıza ayrıca dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca bacaklarda ve kollarda şişmeler yaşayabilirsiniz. Bu sorunu akşamları daha az su içerek geçirebilirsiniz.

Baş ağrıları

baş ağrısı çeken kadın

Cincinnati ünüversitesinde ki yeni bir araştırmada migren baş ağrılarının menepoz dönemi başladığında ortaya çıktığı görülmüş. Genellikle kadınlar erkeklerden daha çok baş ağrısı yaşıyor ve menepoz dönemindeki kadınlarda baş ağrısı yaşama sıklığı % 76 artıyor.

Menopoz döneminde veya menopoz başlangıcı döneminde hormonal değişiklikler için doktorlar hormonal terapiler önerebilirler diyor Jelena Pavlovic.

Stres

stres 1

Chapel Hill deki North Carolina üniversitesi  psikiyatri departmanı  çalışmasına göre östrediol ( östrojen hormonunun bir çeşidi ) değişimi çok yaygın olarak görülüyor. Menopoz dönemine geçişte psikolojik streste ve duygusal hassaslık artabilir.

Yani östrodiol hormonundaki değişiklikler sebebiyle kadınlar daha hassas olabilir ve sosyalliği reddedebilir. Bu hassaslık, psikolojik sosyal stresle birleştirildiğinde  kadınlarda depresyon belirtileri görülebiliyor. Fiziksel aktiviteler, yoga ve meditasyon bu semptomları elemekte başarılı olabilir.

Libido Azalması

düşük lbido

Kadınlar menopoz döneminde cinsel istekte ciddi bir düşüş yaşıyorlar. SWAN adı verilen bir çalışmanda yürütülen bir araştırmaya katılan orta yaşlı kadınların % 75 ten daha fazlası seks hayatının çok önemli olduğunu belirtiyor. . Irk ve etnisite cinsel hayatın durumunu etkilediği gözlemlenmiş. Afrikan – Amerikan kadınlar cinsel hayatlarında daha az bir düşüş yaşarken japon kadınlarsa beyaz kadınlara göre daha büyük bir düşüş yaşamıştır.

BONUS: Menepoz döneminde yemek yeme

kaseden sebze yiyen kadın

Eğer sağlıklı bir yemek yeme düzeniniz varsa menepoza geçiş sürecinizi kolaylaştırabilir.

  • Klsiyum alabilmek için yeterli miktarda süt ürünleri tüketin.
  • Ekmekten, meyveden ve prinçden yeterli lifi alabilirsiniz.
  • Çok su için.
  • Alkol tüketiminizi azaltın.
  • Şeker ve tuz alımını azaltın.

Fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi olabilmek için doktorunuzu mutlaka yaşadığınız değişikliklerden haberdar edin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!