Pankreas’ı Kullanarak Kilo Vermenin En Sağlıklı Yolu

Pankreas vücudunuzda doğrudan kilonuza bağlı olan hayati bir organdır. Sindirime yardımcı olmakla birlikte, pankreas, insülin adı verilen bir enzim üreterek kan şekerinin düzenlenmesinde hayati bir rol oynar. Vücudumuzun enerji sağlamak için şeker kullanmasını sağlar. İnsülin metabolizmamızı düzenler ve vücudumuzdaki iştah ve yağ depolamasından doğrudan sorumludur.

-------- Sponsorlu --------

Kan dolaşımımızdaki şeker seviyeleri aşırı derecede artarsa, pankreas aşırı insülin üreterek telafi etmeye çalışır. Bu nedenle yüksek insülin, olağandışı kilo alımının ve şişmanlığın sebeplerinden biridir.

Kilo vermeye çalışıyorsanız ve tüm çabalarınızın boşuna olduğunu hissediyorsanız, insülin seviyelerinin kontrol edilmesi bu statik ağırlığı azaltmanın anahtarı olabilir.

Endişelenmeyin! Bilgecafe’de sağlığınıza önem veriyoruz. Kanınızdaki insülini azaltmanıza ve daha zinde ve ince olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

1.Günde en az 30 dakika egzersiz yapın

Bu, her türlü antrenmanı içerir – yüksek yoğunluk, koşu, yoga, yürüyüş vb. Bu kasları hareket ettirmek vücudu uyandırır. Vücuttaki şeker kullanılır ve doğal olarak insülin seviyeleri düşer. Düzenli yapıldığında genel sağlığınızı olumlu yönde etkiler ve kilo vermenize yardımcı olur.

2.Düşük karbonhidratlı bol proteinli bir diyet

-------- Sponsorlu --------

Karbonhidratlar başlıca bir şeker kaynağıdır – bu nedenle en çok şeker ve insülin seviyesini yükseltirler. Karbonhidratları kısmak ve protein tüketimini arttırmak, kontrol altında tutmanız yardımcı olabilir. Protein bakımından zengin yiyecekler yağsız et, yumurta, balık ve süzme peynirdir.

3.Rafine karbonhidratlardan kaçının ve karmaşık karbonhidratları seçin

Soda, şekerleme ve çerezler gibi rafine edilmiş karbonhidratlar çok hızlı sindirilir ve kanda bir şeker sıçramasına yol açar. Bunun yerine, kahverengi pirinç, kinoa, arpa, baklagiller vb. Gibi karmaşık karbonhidratları içeren yiyecekleri tercih edin. Şekeri tutarlı bir oranda serbest bırakmak için parçalanması daha uzun sürer. Vitaminler, lifler ve mineraller bakımından işlenmiş olanların üzerinde tam tahıllar seçin.

4.Şekeri hayatınızdan çıkarın

Şekerli ve işlenmiş gıdalar yüksek şeker içeriğine sahiptir ve insülin seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Araştırmalar, şekerli yiyeceklere sahip kişilerin insülin seviyelerinde% 22’lik bir artış yaşadıklarını göstermektedir. Karbonhidratları kesmek ve özel durumlar için yüksek oranda şeker içeren yiyecekleri kurtarmak en iyisidir. Bu aynı zamanda daha fazla su almak demektir.

5.Şeker seviyenizi düşük tutacak besinler tüketin

Şekeri düşük yiyecekler de insülin seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. İçerirler:

  • Fındık ve tohumlar (badem, antep fıstığı, chia tohumu ve keten tohumu gibi)
  • Kepekli tahıllar (arpa, kahverengi pirinç, karabuğday, yulaf ve kinoa gibi)
  • Yüksek lifli meyveler (elma, hindistancevizi, çilek, portakal ve armut gibi)
  • Yapraklı yeşillikler (ıspanak, lahana, marul ve yaka gibi)
  • Tatlı patates ve patates kızartması
  • Et (somon ve ton balığı gibi)
  • Şekersiz yoğurt
  • Avokado
  • Sarımsak

6.Fraksiyonel bir diyete başlayın

3 büyük öğün yemek yerine, öğünlerinizi 5-6 porsiyona bölün – daha sık yiyin, ancak çok çeşitli çeşitlerle daha küçük porsiyonlara yapıştırın. Çalışmalara göre bir seferde daha az kalori tüketmek insülin seviyesini düşürür. Yeterli oranda karbonhidrat, protein ve yağ içeren dengeli bir yemek yediğinizden emin olun.

7.Çözünebilir lif alımınızı arttırın

Çözünen lif, sindirim sistemi boyunca yavaşça hareket eder ve size daha uzun süre tokluk hissi verir. Bu şeker isteklerini kontrol altında tutar ve ayrıca yemeklerden sonra ani bir insülin yükselmesini önler. Yüksek lif alımı, kadınlarda düşük düzeylerde insülin direnci ile ilişkilidir.

8.Elma sirkesi tüketin

Yüksek oranda karbonhidratlı yiyecekler yerseniz elma sirkesi (ACV) kandaki insülini keskin şekilde keser. Asetik asit içeriği yüksek, kandaki insülin duyarlılığını% 20-30 oranında artırır. ACV almak ayrıca yemekten sonra size daha fazla dolgunluk hissi verir, böylece daha az yemenize ve daha fazla kilo vermenize yardımcı olur.

9.Su ve yeşil çayı unutmayın

Su harika bir içecek. Soda, meyve suyu ve enerji içecekleri gibi şekerli içeceklerden kaçının ve suyu tüketin. Yemeklerden sonra günde 2-3 kez yeşil çay bile içebilirsiniz. Çalışmalar, insülin direnciyle mücadeleye yardımcı olduğunu göstermiştir.

10.Rahatlayın ve stres seviyenizi azaltın

Stres, şeker seviyelerinizin kontrolden çıkmasında büyük rol oynar. İnsülin direncini tetikleyebilir ve kilo alımına neden olabilir. Meditasyon ve nefes egzersizlerini uygulayın ve sinirlerinizi sakinleştirmek ve stres düzeylerini azaltmak için sıcak banyo yapın. Mutlu olun, aktif kalın ve bu gerginliği ortadan kaldırın.

İnsülini kontrol etmek, kilo vermenin anahtarıdır. Yaşam tarzı değişiklikleri vücudunuz için herhangi bir sağlık hedefine ulaşmak için bir zorunluluktur. Küçük ama tutarlı adımlar atmak, uzun vadede kesinlikle sonuçları gösterecektir.

İnsülin seviyelerinin kontrolüne yardımcı olacak başka ipuçlarınız var mı? Bu ipuçlarını yararlı bulursanız yorumlarda bize bildirin.

Yorumlar

error: