Pankreasınıza Çok İyi Gelen 8 Besin!

pankreas

Eğer daha önce hiç pankreas ağrısı çekmediyseniz, bu organın tam olarak ne olduğunu ya da vücudunuzdaki önemini bilemeyebilirsiniz.

Pankreas sindirim sisteminizin bir parçasıdır ve midenizin arkasında, karın boşluğunda yer alır. Pankreasınız insülin, polipeptit, somatostatin ve glükagon gibi önemli hormonların üretilmesinden sorumludur.

Pankreas süngerimsi bir yapıdadır ve farklı besinler parçalamak için farklı farklı enzimleri üretir. Pankreatit, şiddetli ağrı, ateş ve ishal ile sonuçlanan pankreas iltihabıdır.

Bu organın sağlığı genel sağlık için hayati önem taşımaktadır. Pankreasınızı korumanıza yardımcı olabilecek pek çok yiyecek bulunmaktadır. İşte bunlardan en popüler sekiz tanesi!

1. Sarımsak

sarimsak 4

Sarımsak alyum türü bir sebzedir; Bu ailenin diğer üyeleri pırasa, arpacık soğanı, soğan, frenk soğanı ve çemenotu içerir. Bu gıdalar, pankreas kanserini önlediği kanıtlanan kükürt, arginin, selenyum, oligosakkaridler ve flavonoidleri içerir.

2. Ispanak

ispanak 1

Ispanak sağlıklı bir pankreas için mükemmel bir seçimdir. Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada ıspanak ve diğer sebzeleri içeren bir diyetin, pankreas kanserine karşı koruyucu maddeler sağladığı gösterilmiştir.

3. Probiyotik Yoğurt

yogurt

Wisconsin Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Okulu’na göre, probiyotikler vücuttaki iyi bakterilerin sağlıklı bir şekilde dengesinin sağlanmasında yararlı olabileceğini söylemektedir. Yoğurt, sindirimi kolaylaştırmaya, sindirim sistemini korumaya ve belirli sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilecek aktif  bakteriler içerir.

4. Kiraz

kiraz

Kirazlar, pankreas kanserini önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmış bir bileşik olan doğal, zengin bir antioksidan ve perilil alkol kaynağıdır. Kiraz satın alırken, pestisitlere ve diğer zararlı kimyasallara maruz kalanlardan kaçınmak için mümkün olduğunca organik olanlara yönelmeniz gerekir.

5. Mantar

mantar

Şifalı mantarlardan elde edilen bir örnekte, pankreas kanser hücrelerinin büyümesini engellediği gösterilmiştir. Mantarlar çok düşük kalorili olmasının yanı sıra, hem pişmiş hem de çiğ olarak iyi bir lif, selenyum, potasyum ve D2 vitamini kaynağıdır.

6. Brokoli

brokoli

Brokolide bulunan flavonoid apigeni pankreas dokusunu korur. Brokoli’nin önemli tüm besin öğelerini almak için çiğ yiyin ya da sadece yavaşça haşlayın. Pişirmek, besin değerlerinin büyük bir çoğunluğunu yok edebilir.

7. Tatlı Patates

tatli patates

Şekilde pankreas gibi şekillendirilmiş tatlı patates pankreası korurken şekeri yavaş yavaş vücut içine salıverir, böylece sindirim sistemi üzerinde aşırı stres yaratmaz.

8. Siyah Üzüm

siyah uzum
Siyah üzüm, yararlı bir antioksidan olan resveratrolün mükemmel bir kaynağıdır. Resveratrol kan damarı hasarını önlemeye yardımcı olur ve iltihabı azaltır. Daha spesifik olarak, bileşik ayrıca pankreas kanser hücrelerinin ölümüne (programlı hücre ölümüne) sebep olur.  Pankreasa iyi gelecek besinlerle zengin bir diyet takip ederek bu organı sağlıklı tutabilir ve inflamasyon, enfeksiyon ve kanser riskini azaltabilirsiniz. Besin değeri yüksek gıdaları içeren zengin bir diyetle birlikte yapacağınız düzenli egzersiz sağlıklı bir pankreasınız olmasını sağlarken diğer tüm organların korunmasında da önemli bir rol oynar.