Sadece Dahi ve Şizofrenler Doğru Cevap Verebiliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En basit sorulara nasıl yanıt verdiğimiz, hakkımızda bir çok şeyi ortaya çıkarabilir. Bu tip sorular, bireyin bir dahi olup olmadığını ya da profesyonel yardıma ihtiyaç duyan bir şizofren olup olmadığını anlamak için psikologlar tarafından dünyanın dört bir yanında yıllardan beri kullanılıyor.

Bilgecafe kafanızın içinde bir deha ya da şizofren olup olmadığını ortaya çıkarabilecek 3 anahtar soruyu buldu. Bakalım siz bir Mad Hatter mısınız yoksa Salvador Dalí mi?

1.Bir su ısıtıcısı ile Vapurun ortak noktası nedir?

dahi sizofren soru 1

Cevap: Buhar

2. Yarış arabası ile hortumun ortak noktası nedir?

dahi sizofren soru 2

Cevap: Daire çizerek ilerlerler.

3. Bir bot ve kurşunkalemin ortak noktası nedir?

dahi sizofren degerlendirme soru 3

Cevap: Bulundukları yerde iz bırakırlar.

Şimdi gelelim en ilginç soruya: Siz kimsiniz?

Bu soruların cevaplarını bulamadıysanız sakın endişelenmeyin – zihniniz tamamen sağlıklı. Ama eğer cevapları çok çabuk ve kolay bir şekilde verdiyseniz, o zaman psikolojik sorunlara karşı bir eğiliminiz olabilir ve her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için profesyonel destek almanız gerekebilir.

Bu tür testler, bireyin farkındalığının derecesini belirlemek için kullanılan “contraposition method” un bir örneğidir. Eğer standart düzeyde aklı olan birine şu soru sorulursa, “Bir karga ve masanın ortak nonokatsı nedir?”, muhtemelen “Hiçbir şey” cevabı alınır. Çünkü genellikle, bu iki şey pek karşılaştırılacak kategoride değildir.

Şizofreni olan bir kişi bu soruya hemen ve kısa yoldan cevap vermeye çalışır. Derin düşünmez, çok kafa yormaz. Hemen; insanlar masada yazı yazarlar, karganın da tüyünden bir kalem yapılabilir gibi çok basit sonuçlar çıkartabilir.

Peki o zaman şizofren ile dahi nasıl ayırd edilecek? Aralarındaki fark öncelikle cevap verme konusundaki hız olarak değerlendirilebilir. Hızlı cevap veren şizofreni eğilimli olarak değerlendirilebilir. Ancak dahi eğilimi olan kişi ise konsantre olarak çok geniş kapsamlı olarak düşünmeye meyillidir. Çok fark yaratan değişik bir cevapla da sonuca ulaşabilirler.

Siz de bu tip değerlendirme soruları ile dahi mi yoksa şizofren mi olduğunuzu değerlendirebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!