Tartıya Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken 11 Şey

tartiya cikmadan
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zayıflamaya, kas kazanmaya ya da sadece sağlıklı bir kilo vermeye çalışırken, en büyük düşmanımız tartılar olabilir. Ağırlığımızı sürekli olarak ölçmek ve çeşitli sonuçları görmek hayal kırıklığı, olumsuz duygular ve umutsuzluğa neden olabilir.

yemekten sonra tartılmayın

Tartıların, kilo dalgalanmasına neden olan diğer faktörleri hesaba katmadan körü körüne inanamadığımız zor bir cihaz olduğunu anlamak önemlidir.

Bilge Cafe’de, tartıya çıkmadan önce akılda tutulması gereken tüm bu önemli unsurları toplamaya karar verdik.

1. Zaman

İlerlemenizi doğru bir şekilde izlemek için, her hafta (veya her gün) aynı günde kendinizi aynı saatte tartılmak daha iyidir. Mesanenizi boşalttıktan sonra, ve kahvaltı yapmadan önce, sabah kendinizi tartmak en iyisidir.

2. Kıyafetler

kiyafetler

Tartıya çıkarken her zaman aynı kıyafetlerle ya da üzerinizde hiç kıyafet olmadan tartılmaya dikkat etmelisiniz. Bunun nedeni, giysilerinizin farklı ağırlığa sahip olabilmesi ya da oldukça ağır olabilmeleridir. Bu ek hayal kırıklığına ihtiyacımız olmadığından emin olabiliriz, değil mi?

3. Yer

yer

Ağırlığınızı ölçtüğünüzde, tartınızı her seferinde aynı yere koymalısınız. Tartınızı sert ve eşit bir yüzeye koymalısınız. Halıya kesinlikle koymamalısınız. Dengesiz bir tartı kilonuzun yanlış tartılmasına neden olabilir.

4. Sabit Durun

sabit durun

Doğru bir tartı sonucu elde etmek için, her iki ayağınıza da eşit ağırlık vererek ayakta durmak önemlidir. Bazı tartılarda yalınayak bir şekilde tartılmanızı gerektirir.

5. Tartının türleri

tartının türleri

Vücut ağırlığınız kullandığınız tartının türüne göre de farklı ölçülebilir. Çalışma mekanizması şirketten şirkete farklılık gösterebilir. Ayrıca, vücut kompozisyonunuzu ve yağ oranınızı ölçen tartılar vardır. Karışıklığı önlemek için sadece bir ölçeğe güvenmek daha iyidir.

6. Hava durumu

hava durumu

Dışarıdaki hava durumunu her zaman hesaba katmalısınız. Düşük sıcaklıkların, yüksek yağış düzeylerinin ve rüzgar hızının hepsinin kilo kaybı ile ilişkili olduğunu kanıtlayan bilimsel çalışmalar vardır. Biraz zayıflayabilirsin, ama bu durum büyük ihtimalle kalıcı bir değişiklik olmayabilir.

7. Tuzlu yiyecekler

tuzlu yiyecekler

Tartıda dururken, yemeğinizin bir gün önce sodyum ile dolu olup olmadığını daima hatırlamanız gerekmektedir. Tuz, vücudunuzda su tutulmasına neden olabilir ve tartıda görünen sayıyı artırabilir.

8. Hormonlara bağlı olarak vücutta su tutulması

vücutta su

Eğer bir kadınsanız, hormonal değişikliklerden dolayı kilonuzun dalgalanabileceğini unutmayın. Ovulasyon ve regl dönemleri sıklıkla tartıya yansıyan ölçüde sıvı tutulmasına neden olur. Bu sürekli yükseliş ve ağırlık düşüşünün gerçek ağırlığınızla hiçbir ilgisi yoktur.

9. Vücut kompozisyonu

vücut kompozisyonu

Bir kilogram yağ ve bir kilogram kas aynı ağırlıkta ama tamamen farklı görünüyor. Kaslar, daha az yer kaplar. İşte bu yüzden vücudunuzun yağ yüzdesini bilmek çok önemlidir ve eğer sıkı bir antrenman yapıyorsanız tartıda aldığınız birkaç kiloya rağmen görünüşte daha zayıf bir hale gelmiş olabilirsiniz.

10. Egzersiz yaptıktan hemen sonra tartılmayın

hemen tartılmayın

Terli bir antrenman yapmışsanız, kilonuz tartıda daha düşük olabilir. Ancak bu, dehidrasyona bağlıdır, gerçek kilo kaybını yansıtmamaktadır. Bu yüzden, spor salonunda egzersiz yaptıktan sonra kendinizi tartmanın tek bir nedeni olmalıdır bu da sıvı kayıplarınızı kontrol etmektir.

11. Dışarda yemek yedikten sonra sakın tartılmayın

 

Kendinize işkence etmeyin. Restoran yiyecekleri yağ, tuz ve şekerle doludur, bu da büyük miktarlarda kan seviyesini yükseltebilir, sıvıyı tutabilir ve daha büyük bir sayının tartının ekranında çıkmasına neden olabilir. Gerçek resmi görmek için bir ya da iki gün bekleyin.

Kilonuzu ölçmeden önce düşünmemiz gereken diğer faktörleri biliyor musunuz? Ya da tartıyı kullanmanın bazı doğru ve yanlış yollarını? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

2
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 3 sene önce

  Kilom tartıda 72.9 zayıflamış gibiyim acaba yağdanmı kilo verdim

 2. 3 sene önce

  13 yaşındayım. 1.50’yim. 46 kilogramım. Fakat 41 kilogram olmalıyım,yani istiyorum? yaklaşık 2 hafta önce 41 kilogramdım. Şuan tam olarak 46 kg olmuşum. Rahatsız hissettiriyor. Birde yarın okulda sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk karnesi çıkarılacak. tamda üstüne denk geldi. bana tartıda daha zayıf görünebilmem için tüyo?

 3. 2 sene önce

  Boy 1.73 erkek 44.5 kg yum
  Kalori kisitlamasi yapıyorum devam edeyim mi 2.3 ay oluyor
  57 den düştüm 1 aydır sadece 2.3 kg verdim

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!