Kilo Almamızın Ana Sebebi

kilo almanin

Diyete başladığımızda ilk azalttığımız şey aldığımız şeker miktarı olur. Çalışmalar gösteriyor ki bu yöntem vücudumuzun obeziteyle ve fazla yağ alımıyla savaşmasına yardımcı oluyor. Fakat durum böyle olsa da, şekerli olan bütün yiyecekleri hayatımızdan çıkarmak doğru değil. Şekerli yiyecekler beynimiz için enerji sağlar.

kek yiyen obez kadın

Bu içerikte kilo almamıza sebep olan, pastalarda keklerde bulunan yararsız şeker yerine tüketebileceğiniz faydalı seçeneklerden bahsedeceğiz. Bilgi Cafe sağlığımıza zarar vermeyen ve sağlıklı tatlıları sizin için bir araya getirdi.

Sorbe

sorbet

Bu tatlı tamamen yağsız ve sütsüz dondurma gibidir. Yalnızca dondurulmuş meyve suyu. Çok az kalori içeriyor ve meyveler dondurulduğu için vitamin değerleri aynı tazeyken olduğu gibi kalıyor. Hazırlaması oldukça kolay olduğu için evinizde kolayca yapabilirsiniz. Hem çok fazla zaman almıyor hemde içine koyduğunuz içeriği bildiğiniz için gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Ayrıca evde şeker şurubu yerine ezilmiş muzu kullanabilirsiniz.

Meyveler

greyfurt ve muz

Meyveler şeker yerine kullanılabilen en ünlü yiyeceklerdir. Çalışmalar meyve tüketmenin kilo almamıza yol açmadığını gösteriyor. Eğer kalori alımına dikkat ediyorsanız; muz yerine greyfurt tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Muzun her 100 gramında 21 gram karbonhidrat ve 95 kalori bulunurken greyfurtun 100 gramında 7 gram karbonhidrat ve 30 kalori bulunur. Olgun meyveler yemeye özen gösterin ama çok olgun olurlarsa şeker oranının da doğru orantılı olarak arttığını unutmayın.

Kırmızı Meyveler

berries

Kırmızı meyveler  hem çok lezzetlidir hemde faydalıdır. Yer iğdesi, yaban mersini kurusu, ahududu, çilek ve kırmızı kuş üzümü kalorisi en düşük olanlardır. Fakat kiraz, nar, yaban mersini ve kuru kayısı yerken dikkatli olmalıyız. Bu meyvelerin şeker oranları fazla olduğu için kalorileri de yüksek olur. Bu meyvelerin vücudumuzda çok fazla pozitif etkisi olduğunu tekrar belirtmek isteriz. Örneğin ahududu vücudumuzdaki fazla sıvıyı dışarı atmamızı sağlar. Bu meyveler ayrıca sindirim sistemimizi ve metabolizma hızımızı pozitif yönde etkiler.

Reçeller

reçel

Çay içerken şeker yerine ne kullanabiliriz? Sizde kahvaltıda kızarmış ekmeğin üstüne reçel sürmeden yapamayanlardan mısınız? Tabi ki de çayınızı yalnızca meyvelerle birlikte içmezsiniz. Peki evde şeker ilave edilmeden yapılmış reçele ne dersiniz? Meyvelerin ne kadar faydalı olduğundan zaten bahsettik. Doğal yollarla yapılmış reçelin faydalarını da düşünebilirsiniz. Şöyle ki reçel bol miktarda pektin ve polisakkarin içerir ve sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve vücudumuzdaki bakteri dengesini korumakta yardımcı olur.

Pastalar

hamurişleri

Eğer kilo vermek istiyorsanız pasta ve keklerden uzak durulması gerektiğini herkes bilir. Çünkü çok fazla şeker ve kalori içerirler. Ama tabi ki de küçük taktikler var. Mesela, en sevdiğiniz tatlıyı gönül rahatlığıyla yiyebilmeniz için size tavsiyelerimiz var. Örneğin kalori açısından yüksek olan buğday unu yerine mısır unu, keten unu, kara buğday unu, çavdar unu veya yulaf unu kullanabilirsiniz. Ayrıca şeker yerine şeker otu, tereyağı ve margarin yerine bitkisel yağlar kullanabilirsiniz. Bu şekilde yapılmış pastalar hem daha sağlıklı hemde hala çok lezzetli.