Neden Her Gece Aynı Saatte Uyandığınızı Öğrenmek İçin Buraya

uyuma organlar

Geleneksel Çin Tıbbına göre, kronik uyku sorunları vücudunuzdaki enerji akışındaki bozulmanın Yin-Yang dengesizliğine sebep olmasıdır. Bu enerji Çİ (Qi) olarak adlandırılır ve dünyanın her yerinde bulunduğu kabul edilir. İyi durumda olduğunuzda vücudunuzdaki Çi’nin serbestçe aktığı düşünülür. Eğer sağlık problemleriniz varsa, iç organlarınızın birinde Çi’nizin akmasını engelleyen bir sorun vardır ve bu organ sizi sürekli olarak uyandırabilir.

Bilge Cafe olarak bizler, Çin tıbbına göre vücudunuzun nasıl çalıştığını araştırdık ve sizi gece uyandıran şeyin ne olduğunu öğrenmenize yardımcı olmak istedik. Merak uyandırdı değil mi? Eğer uyku bölünmeleriniz bitsin istiyorsanız bu içeriğimizi sonuna kadar okuyun!

Çin Meridyen Saati Nedir?

meridyen saati 1

Çin Organ Vücut Saati, vücudunuzdan geçen Çi enerjisinin 12 temel meridyene göre iç organlarınızdan geçtiğini söyler. Döngü genellikle 24 saat sürer ve her vücut sistemi 2 saat Çi şarjına ihtiyaç duyar.

Geceleri Çi enerjisi vücutlarımızı şarj etmek için içeri çekilir. Eğer ki sürekli uykunuz aynı saatte bölünüyorsa, organ sistemlerinizden birinde sorun var demektir. Enerji geçmeye çalışıp bir engele takılıyorsa, işte bu yüzden uyanıyor olabilirsiniz.

21:00 – 23:00 – Tiroit

tiroit saati

Uykunuzun erken evrelerinde endokrin sistemi kendini yeniden dengeler ve kan damarları gün içindekinden çok daha aktif olur. Bağışıklık sisteminizde yani, tiroit, böbrek üstü bezleri veya metabolizmanızda bir sorun var ise bu saatlerde uyanıyorsunuzdur.

Bu saatlerde uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız, gün içinde aşırı stres ve endişeyle baş ediyorsunuz demektir. Bu aşamada uykunuzun kalitesini arttırmak için meditasyon yapabilir, uyku öncesi yoga deneyebilir veya yatmadan kaslarınızı germe ve rahatlatma egzersizleri uygulayabilirsiniz.

23.00 – 01.00 – Safra Kesesi

safra kesesi saati

Safra keseniz safra üretir. Safra sindirimde çok önemli rol oynar. Gün içinde boğazınızdan geçen her parça yağın sindirimi safra sayesinde olur. Eğer uyandığınız saatler 11 ve 1 arası ise safra taşlarınız olabilir veya yağ alış miktarınız fazladır ve daha yağsız bir diyete geçmeniz gerekiyordur.

Safra kesesi aynı zamanda, hayal kırıklığı, zayıf özgüven, öfke ve içerleme duyguları ile de bağlantılıdır. Uykuya geri dönmek için, kendinizi koşulsuz kabullenmeli, kendinize ve başkalarına karşı affedici olmalısınız.

01.00 – 03.00 – Karaciğer

karaciğer saati

Bu süre zarfında, vücudunuz kendini temizler, atık maddeler kanınızdan ve diğer dokularınızdan temizlenir. Eğer gecenin bu saatlerinde uyanıyorsanız, karaciğeriniz baş edemeyeceği kadar çok toksinle uğraşıyor demektir. Karaciğerinizin işlevini düzeltmek için daha fazla su tüketin ve alkol ve kafein tüketiminizi en aza indirin.

Bu saatlerde uyanmak aynı zamanda aşırı kızgınlık, kırgınlık, suçluluk, öfke gibi duyguları hissettiğinizi gösterir. Bu duyguların üstesinden geldiğinizde, uykunuz da normale dönecektir.

03.00– 05.00 – Akciğerler

akciğer saati

Akciğerleriniz Çi ile dolan ilk organdır. Kendisine dolan bu Çi’yi yeni gün için hazırlanan tüm organlara dağıtır. Eğer saat 3 ve 5 arasında uyanıyorsanız ve öksürme, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi sorunlarınız var ise ya beslenmeniz zayıf ya da vücudunuz kendini korumak için fazla miktarda mukus üretiyor demektir.

Akciğerler aynı zamanda, üzüntü ve yas gibi duygularla da bağlantılıdır. Uyanmanızın sebebi belki de bir sebepten ötürü üzgün olmanızdır. Nefes egzersizleri yaparak uykuya geri dönmeye çalışabilirsiniz.

05.00 – 07.00 – Kalın Bağırsak

kalın bağırsak saati

Sabahın bu saatlerinde, enerji akışınız kalın bağırsağınıza yoğunlaşır ve vücudunuzdaki atıkları temizler. Eğer bu organda bir dengesizlik meydana gelirse, kabızlık, kilo alma hatta erken yaşlanma gibi belirtiler görülebilir. Kalın bağırsağınızın düzgün çalışması için uyku düzenine sahip olmalısınız.  Kaslarınızı esnetmeli, bol su tüketmeli ve uyandığınızda lavaboyu kullanmalısınız.

Bu zaman dilimi aynı zamanda, duygusal engeller, kapana kısılmış hissi, savunmacı veya sabırsız duygular içerisinde olduğunuzu gösterir. Duygusal yüklerinizi geride bırakarak hayatınıza devam etmeyi öğrenmelisiniz.

Psikiyatr veya psikoloğa giderek bir adım atabilir ve hayatınızı daha iyi hale getirebilirsiniz. Beyin de vücudunuzun bir parçasıdır ve hastalanabilir. İlla fiziksel bir problem olmasına gerek yoktur ve mental rahatsızlıkların tedavisi profesyonel yardımla çözülür. Grip olduğumuzda evde oturup geçmesini beklemiyor isek kendimizi kötü hissettiğimizde de psikologlardan veya psikiyatrlardan kaçmamalıyız.

Siz gecenin hangi saatlerinde uyanıyorsunuz? Sizin meridyen saatiniz düzgün çalışıyor mu? Fikirleriniz bizim için değerli! Yorumlarda bizimle paylaşın!