Balık Yağı Kullanın ve Mucizelerine Şahit Olun

balık yağı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, gerçekleşen ölümlerin 1/3’ü kalp damar hastalıklarıyla bağlantılı. Ancak, Ruslar için kalp damar hastalıklarına ilişkin ölüm oranları geçerli değil. Sırları ne mi?

Balık yağı! Balık yağı başka şekilde alamayacağınız yağ asitlerini barındırıyor. Özellikle omega – 3 ve omega – 6 yağları kalp sağlığınız için vazgeçilmezdir. Hem kalbi hem de çevreleyen damarları sağlıklı hale getirir ve kalp damar hastalıkları riskini oldukça azaltır.

somon ve balık yağı

Bilge Cafe balık yağının harika etkilerini sizlere aktarmak için şu anda okumakta olduğunuz içeriği derledi. Eğer ki düzenli kullandığınızda vücudunuzda nasıl değişiklikler meydana geleceğini öğrenmek istiyorsanız, bu içeriğimizi sonuna kadar okuyun.

Kalp krizi geçirme ihtimaliniz azalacak.

saülıklı ve sağlıksız damar

Balık yağının sayısız faydalarından ilki vücuttaki kolestrol üzerindeki olumlu etkisidir. Kötü kolestrolü düşürür ve içerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri sayesinde kalp krizi geçirme riskinizi azaltır. Kan basıncınızı düşürerek damarlarınıza binen yükü ortadan kaldırır ve pıhtı oluşumlarını önlediği de bilimsel çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Düşünme süreci hızlanır ve rahatlaşır.

kara tahta önünde düşünen çocuk

Omega 3’ün içerdiği dokosaheksaenoik asit hücre zarlarını ve sinir hücreleri arasındaki bağları güçlendirir. Balık yağının bu faydası sayesinde Alzheimer hastalığına yakalanma riski de oldukça azalıyor.

Birçok akademik çalışma gösterdi ki, balık yağı beyin fonksiyonlarını arttırıyor ve tepki süresini kısaltıyor, daha yüksek beyin fonksiyonları demek karar alma sürecinin kısalması demektir.

Bağışıklık sisteminiz daha iyi çalışacaktır.

hasta kadın

Birçok ülkede doymamış yağlar margarin veya tereyağı gibi sıradan gıdalara eklenir. Ancak omega 3 ve omega 6 gibi yağlar buna dahil değildir. Düzenli olarak balık yağı tükettiğinizde bu yağları vücudunuza alacak ve bağışıklık sisteminizi hastalıklara karşı güçlendirmiş olacaksınız.

güneşlenen kadın

Daha dayanıklı olacaksınız.

bitkin kadın

Balık yağı tüketerek daha uzun süreler spor yapabilirsiniz. Eskisine kıyasla daha uzun süreler koştuğunuzu, daha uzun süreler spor salonunda geçirebildiğinizi görmek sizi memnun edecektir. Düzenli kullanımda vücudunuz uzun egzersizler yaptığınızda bu yağları kullanır ve vücudunuzdaki diğer enerji kaynaklarına dokunmaz, böylece daha uzun süreler yorulmadan spor yapabilirsiniz.

spor yapan kadın

Motor becerilerinizde azalma varsa ortadan kaybolacaktır.

zgün yaşlı adam

Son yüzyılın yarısında, deniz kenarında yaşayan ve deniz ürünleri tüketen insanların daha az eklem ağrısı yaşadığı fark edildi. Bunun sebebi, eklemlerin sağlıklı yağlara yaş ilerledikçe daha fazla ihtiyaç duymasıdır. Eklem yapısının esnekliğini korumasını sağlarsanız sakatlık yaşama riskiniz ve eklem ağrısı çekme ihtimaliniz ortadan kalkacaktır. Eğer eklem iltihabı gibi sorunlarınız var ise balık yağı tüketmek şikayetlerinizi azaltacaktır ve aldığınız ilaçlara harika bir destek ürün olarak görev yapacaktır.

spor yapan yaşlı adam

Spor yaptıktan sonra gücünüzü daha hızlı geri kazanacaksınız.

bacağına kramp giren kadın

Düzenli balık yağı kullanan ve kullanmayan iki grup oluşturularak yürütülen birkaç araştırmada bu iki gruba da düzenli egzersiz takvimleri verildi ve hangi gruptaki insanların egzersizden sonra gücünü daha hızlı kazandığı gözlemlendi. Düzenli balık yağı tüketen gruptaki insanların neredeyse her biri gücünü balık yağı kullanmayan gruptaki insanlara kıyasla daha hızlı geri kazandı.

mekik çeken kadın

Kas hücreleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucu balık yağında bulunan yağ asitlerini düzenli tüketen katılımcılar daha az sakatlanıyor ve meydana gelen sakatlanmalar daha hızlı iyileşiyor. Düzenli balık yağı kullanmak sizi Süpermen yapmasa da, eski halinizden çok daha iyi bir yere taşıyacağını şimdiden anlamış olmalısınız. Daha uzun ve daha yoğun egzersizler yapmak sanıyoruz ki oldukça tatmin edici olacaktır.

Stresle baş etmek daha kolay hale gelecek.

stresli adam

Yağ asitleri serotonin üretimini arttırır ve böylece stresle daha kolay baş edersiniz. İyi bir ruh haline girmenize yardımcı olan bu hormon çikolata yediğinizde hissettiğiniz mutluluğun da sebebidir. Mutluluk hormonu salgılanması artınca stres sizin için hiç can sıkıcı bir etmen olmayacaktır. Hiper aktivite ve odaklanma sorunları olan çocuklara sıklıkla balık yağı reçete edilir. Böylece enerjilerini daha verimli etkinliklere yöneltirler ve sorunları ortadan kaybolur.

Şizofreni ve diğer ruh sağlığı hastalığına sahip olan kişilerde de balık yağı sıklıkla kullanılır ve alınan sonuçlar oldukça umut vaat edicidir.

mutlu kadın

Göz tansiyonunuz azalacak.

glakom görüşü

Glakom (göz tansiyonu) hastalığınız varsa, balık yağı tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Göz içindeki fazla sıvının boşalmasına yardımcı olan yağ asitleri göz tansiyonunuzu düşürecektir. Tamamen bir tedaviden bahsetmiyoruz ancak, daha az problem yaşayacağınızı garanti ederiz.

Vitamin ve mineral tüketmek için ekstra bir kaynağınız olacak.

kırık saçları olan kadın

Balık yağı çeşitli vitamin ve mineraller içerir. Vitaminler türden türe değişiklik gösterir bu sebeple multi-vitamin olarak düşünemeyiz.

Ancak, özellikle A ve D vitaminleri saç kırılması ve saç dökülmesi sorunlarınıza çare olacaktır. Kalsiyum ve fosforu deri altından daha kolay emecek olan saçlarınız daha canlı hale gelecektir. Geçmişte, D vitamini eksikliği olan hastalara balık yağı ilk yazılan ilaçlardandı. Özellikle çocuklarda raşitizm olarak bilinen kemik hastalığını önlemek için sıklıkla başvurulurdu.

sağlıklı saçları olan kadın

Cildiniz daha sağlıklı görünecek.

sivilceli ve iyileşmiş kadın

Omega 3 yağ asitleri kolajen depolayabilir, bu sayede düzenli kullanımda daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Kırışıklıklarınız azalır, akne oluşumları kaybolur, cildiniz sıkılaşır ve parlaklaşır. Yaşa bağlı cilt kuruması ve kırışık oluşumu kolajen eksikliğinden kaynaklanır ve bu sorunun tek çözümü de balık yağı tüketmektir.

Akne oluşumuna sebep olan cilt problemleri ile mücadelede omega 3 yağ asitlerinin büyük bir faydası vardır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek akne oluşumuna sebep olan bakteri ve virüslerin derinizin altına yerleşmesini ve vücudunuzda zararlı yağların üretimini engeller. Ayrıca hali hazırda sahip olduğunuz sivilcelerin daha hızlı geçmesini sağlar.

Bir diyete bağlı kalmak kolaylaşacak.

zayıf ve kilolu kadın

Araştırmalar gösteriyor ki düzenli balık yağı kullanan insanlar daha az acıkıyor. İştahınız düzenli olarak sağlıklı yağlar tükettiğiniz ve enerji harcarken öncelikli olarak bu yağları kullandığınız için daha az yemeğe ihtiyaç duyuyor.

Buna ek olarak, sağlıklı yağlar tükettikçe, vücutta birikmiş olan sağlıksız olan doymuş yağların yıkımı da hızlanıyor. Yağları depolamak yerine, yeni sağlıklı olanları alıyor ve bu süreçte de kalçanızda ve karın bölgenizde birikmiş olan yağlar yakılıyor. Hatırlatmak isteriz ki, balık yağı oldukça yüksek kalorili bir ek gıdadır ve gereğinden fazla tükettiğiniz veya yemek yeme alışkanlığınızı değiştirmediğiniz takdirde kilo yapabilir.

Göğüs ölçünüz büyüyecek.

göğüsleri küçük ve büyük kadın

Doymamış yağlar, kalçanız veya bacaklarınız yerine, göğüslerinizde depolanır. Zeytin yağı, kuru baklagil, tofu, deniz yosunu, balık yağı gibi gıdalar tükettiğinizde göğüsleriniz büyüyecektir.

 Hangi tip balık yağını seçmelisiniz?

balık yağı kapsülleri

Balık yağı seçerken ilk dikkat etmeniz gereken şey, neyden yapıldığıdır. Çoğunlukla morino balığının karaciğerinden elde edilir. Çünkü en kolay ve en ucuz yol budur. Ancak en iyi olan ne yazık ki bu değildir. Morino balığının karaciğeri sahip olduğu sağlıklı yağların yanında birçok zararlı unsur da içerir.

Balık etinden ve kas dokusundan elde edilen balık yağları daha faydalıdır. Özellikle somon balığından elde edilmiş olan balık yağlarını tercih etmenizi öneriyoruz.

  • Eğer ki sadece faydalı olan kısımları tüketmek istiyorsanız nasıl balık yağı seçeceğiniz konusunda biraz yardım gerekiyor. Alma amacınızı belirleyin ve karşılaşma ihtimaliniz olan yan etkileri dikkatlice okuyun. Buna ek olarak, mutlaka bir doktora danışın.
  • Eğer ki deniz ürünlerine alerjiniz var ise balık yağı tüketmekten kaçının. Eğer tiroit, karaciğer, idrar yolları veya sindirim yolları problemleriniz varsa balık yağından uzak durmalısınız. Ayrıca, emzirirken ve hamilelik sürecinde de kullanmamalısınız.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklardan uzak durmak için kullanacaksınız, kış boyunca kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer fiziksel aktivitenize destek olsun istiyorsanız, dozu arttırabilirsiniz ancak gözetim altında olmadan risk almamalısınız. En iyi kullanma zamanı yemeklerden sonradır.

Daha önce balık yağı kullandınız mı? Size ne gibi faydaları oldu? Yorumlarda bizimle paylaşın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!